KLÁRA

Grafička a ilustrátorka, začínajúca učiteľka

Klára vyštudovala grafický design na SŠPU v Hodoníne (CZ), kde sa zoznámila s voľnou grafikou, ktorá jej dodnes určuje smer. V štúdiu pokračovala na VŠVU v Bratislave - semester strávila v Ateliéri ilustrácie, no neskôr prešla do Ateliéru voľnej grafiky, kde  aj doštudovala. Využila zahraničné stáže (Japonsko, Veľká Británia) a aj jednu internú, v Ateliéri multimédií u Jána Šicka.
Počas štúdia mala možnosť ilustrovať komiksovú knihu Čierna oslava (autor Michal Hvorecký), pravidelne prispievať a tvoriť grafickú úpravu pre komiksový zborník Pomimo a v rámci voľnej tvorby sa zúčastnila sympózií (UMUM Stará Ľubovňa, Mikulovské symposium "dílna"). Taktiež bola súčasťou viacerých kolektívnych výstav a mala dokonca dve samostatné (Magna Gallery Piešťany, Nedbalka Batislava) a jeden site-specific projekt - Pôstne plátno 2O19.
Klára vždy mala problém nájsť si jeden smer - buď ju bavila ilustrácia, alebo voľná grafika, kde využíva predovšetkým abstraktnú, minimalistickú formu vyjadrenia. Nakoniec sa nerozhodla len pre jednu z nich a stále sa pohybuje v oboch sférach. V súčasnosti posobí ako pedagogický pracovník v Hodoníne, na SŠPU v odbore grafický design, kde sa snaží vniesť radosť a lásku ku grafickej tvorbe a umeniu samému o sebe. Mimo to ilustruje komiksy - napríklad komiks Marek a svetložrúti, ktorý vychádza mesačne v detskom časopise Slniečko.

Top osobný highlight doterajšej kariéry:
  • študijné stáže v zahraničí (Tokyo - JP, Plymouth - UK),
  • vytvorenie Pôstneho plátna pre kostol sv. Jána Bosca v Trnávke, 
  • práca v médiu, ktoré ju baví a šíri túto radosť medzi mladými - študentmi.