LUCIA

Šéfredaktorka, Forbes.sk

Lucia od malička tak nejak tušila, že bude redaktorkou. Na základnej písala spolužiakom knihy na mieru, na strednej dobrovoľníčila v študentských organizáciách, prispievala do viacerých časopisov a na vysokej spoluvytvorila portál Wopss.sk (Web o pozitívnych stránkach Slovenska). Ako šéfredaktorka mala možnosť mentorovať takmer dve desiatky študentov žurnalistiky.

Prvé skúsenosti s novinárčinou nabrala v portáli Aktuálne.sk, neskôr necelé dva roky pôsobila ako redaktorka domácej ekonomiky v Hospodárskych novinách, kde pokrývala odvetvie energetiky a hospodárstva. O tom, že sa Lucia do vecí ponorí naplno, svedčí aj fakt, že si k práci pridala magisterský titul z energetickej bezpečnosti na MUNI v Brne. Posledných šesť rokov pôsobila ako redaktorka magazínu Forbes Slovensko a webu Forbes.sk a písala prevažne o veľkých investícách, startupoch a VC fondoch. Najčerstvejšou výzvou je pre Luciu nová pozícia šéfredaktorky webu Forbes.sk, na ktorú nabehla rovno z materskej dovolenky. 

Najviac šialená vec, do ktorej sa kedy v práci pustila, bolo otvorené zdieľanie svojej skúsenosti s duševnými ťažkosťami, menovite úzkosťami a panickými atakmi, ktoré boli sprievodnými znakmi syndrómu vyhorenia. Ním si prešla ako začínajúca novinárka s obrovskými nárokmi na seba a nekompromisnosťou voči vlastným pochybeniam. S dlhoročnou kamarátkou a kolegyňou z Forbesu Zuzkou Matuščákovou spoločne napísali sériu rozhovorov o vyhorení a neskôr ako spolautorky aj knihu Nevyhorení, ktorá sa prakticky ihneď po publikovaní stala best-sellerom.

Na knihu neskôr nadviazal Diár duševného zdravia, podcast Nevyhorení a najnovšie pod touto značkou pribudol aj bookazín, v ktorom sa Lucia a Zuzka venujú návratu k sebe. Za tieto aktivity Lucia dokonca získala Cenu za zmenu v spoločnosti od Nexteria Leadership Academy.

Popri práci je pre Luciu dôležité robiť veci, ktoré jej dávajú zmysel a dávať späť komunite aspoň časť z podpory, ktorej sa jej dostalo. Aj preto spolupracuje s Nexteria Leadership Academy či s občianskym združením Malíček. To podporuje rodičov predčasne narodených detí, keďže je tiež mamou krásneho predčasniatka, ktoré je pre ňu neuveriteľným hnacím motorom.

Top osobný highlight doterajšej kariéry:

Pracovných výziev, ktoré si Lucia užila, bolo veľa. Jednou z najväčších bolo stretnutie so Stevom Forbesom na konferencii pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa.

Medzi pracovné highlighty by určite zaradila aj viacero titulkových rozhovorov Forbesu - veľký profilový rozhovor s vtedy čerstvou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, príbeh svetového slovenského barmana Erika Lorincza, s ktorým sa rozprávala v posledný deň jeho práce v American Bare v legendárnom hoteli Savoy v Londýne a tesne predtým, ako si založil svoj vlastný megaúspešný bar, či príbeh manželov Vilčekovcov, s ktorými nahrávali veľký rozhovor v sídle ich nadácie Vilcek Foundation v New Yorku.

Za najväčší highlight života Lucia považuje práve ten nepracovný, a to fakt, že môže byť hrdou mamou malej Elenky. 

Kde o Lucii môžete nájsť viac:

Linkedin