VERONYKA JELiNEK

Ilustrátorka & režisérka animácie

Veronyka má v obľube hrubú kresbu a ťahy štetcom, ktoré prepája s kolážou. Má ráda klasickú tlač a jej nedokonalosť tlače farebných vrstiev. 

Študovala animáciu na UTB v Zlíne a v zahraničí (La Poudrière, Francúzsko; Volda, Nórsko; ASF workshop; artist in residency Viborg, Dánsko). Skúsila byť animátorkou celovečerných filmov, ale neskôr sa rozhodla pre tvorbu po vlastnej osi. Rada hľadá vhodnú výtvarnú techniku a polohu pre každý projekt - od animácie si tak našla cestu aj k animovanej ilustrácii a neskôr k tlačenej ilustrácii.

Veronyka sa venuje rôznym projektom - od ilustrácií pre magazíny (The New York Times, iRozhlas, Host, Bloomberg, Technology Review a iné), animovaným kampaniam (International Mathematical Union, Social Security Scotland), plagátom, etiketám a obalom, alebo experimentuje v interaktívnej animácii (“It ain’t over till the fat lady sings”). Jej animácie sa premietali na festivaloch v Záhrebe, Uppsale, Melbourne, Utrechte a Pekingu. Vystavovala na Festivale ilustrácie Lustr v Prahe.

Veronyka tiež píše a kreslí ilustrované knihy, ktoré zatiaľ čakajú na vydanie. Ilustrovala knihu “Jirka v kostce”, ktorá vycháza na jeseň 2022 v nakladateľstve Běžíliška. Tento rok tiež vyšla aj jej prvá ilustrácia v The New York Times - opinion section.

Top osobný highlight doterajšej kariéry: 

Veronyka se niekoľkokrát rozhodovala zmeniť alebo upraviť svoje pracovné zameranie. Nie vždy je to ľahké, a tak má z každého kroku správnym smerom radosť. Rovnakú ako z balancovania všetkých záujmov dokopy.


Kde o Veronyke môžete nájsť viac:
Instagram
Behance
Web